Atgādinājums bērnu vecākiem

Bērnu drošība: Drošas vasaras pavadīšanas pamatprincipi.

Vasara nav iedomājama bez atpūtas pie dabas, peldēšanās, ugunskuru un grilu kurināšanas, pastaigām svaigā gaisā mežā vai parkā, kā arī, protams, bez ogošanas vai sēņošanas.

Bērnu vecākiem un citiem pieaugušajiem jāņem vērā, ka bērni mācās no tā, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie – ja viņi būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tad tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tas ir pareizi.

Lai nenotiktu traģiski nelaimes gadījumi, vecākiem ar bērniem ieteicams pārrunāt šādus ar drošību vasarā saistītus tematus:

  • Kā uzvesties atpūšoties pie ūdens

Siltais laiks pie ūdeņiem pulcē arvien vairāk iedzīvotājus, kas veldzi no karstās saules meklē ūdenī. Diemžēl novērojumi liecina, ka ne visi ievēro noteikumus un peldas arī tam neparedzētās vietās. Tas savukārt rada bīstamas situācijas – nelaimes gadījumā, kad visu izšķir sekundes un ir nepieciešama glābēju palīdzība, to nav iespējams laikus nodrošināt.

Atgādinām, ka vecākiem ar bērniem ir jāpārrunā drošības jautājumi un tas, kā bērni aizvada dienu. Ja esat devuši atļauju bērnam atpūsties pie ūdeņiem (arī piemājas dīķiem un citām mazākām un lielākām ūdenstilpnēm), vecāku pienākums ir parūpēties par to, lai bērns tiktu pieskatīts. Tāpat jāatceras, ka gulēšana pludmales smiltiņās nenozīmē, ka jūs nepieciešamības gadījumā varēsiet laikus sniegt palīdzību.

  • Bīstamais karstums

Bērni paši nespēj sevi pasargāt no karstuma un saules apdegumiem, tāpēc par to ir jārūpējas pieaugušajiem. Bērni līdz 12 mēnešu vecumam drīkst atrasties tikai ēnā. Karstā laikā pastaigājoties un rotaļājoties, bērniem nepieciešams piemērots apģērbs un galvassega aizsardzībai no saules, savukārt laikā no pulksten 10:00 līdz 16:00 bērna rotaļas ārā ir jāierobežo.

Bieži vecāki nenovērtē saules intensitāti vai bērna uzturēšanās laiku ārā, un bērns ir pakļauts ultravioletā starojuma radītajam riskam, tādēļ bērniem un pusaudžiem obligāti jālieto saules aizsarglīdzekļi, turklāt tas jādara pareizi, saskaņā ar instrukciju uz iesaiņojuma.

  • Kā droši lietot plītis un elektroierīces, paliekot mājās bez pieaugušo klātbūtnes

Vienmēr gadās arī kāda lietaina diena vai diena, kad bērnam laiks jāpavada iekštelpās bez pieaugušo klātbūtnes. Atstājot bērnus vienatnē iekštelpās, aicinām vecākus parūpēties, lai bērniem pašiem nav jāgatavo vai jāsilda ēdiens uz plīts, jo, nepareizi darbojoties ar plīti vai aizmirstot ēdienu uz tās un aizskrienot ar draugiem spēlēties, var izcelties ugunsgrēks.

Ne vienmēr bērnu izraisīto ugunsgrēku iemesls ir pārgalvība vai palaidnība, jo ugunsgrēki nereti izceļas tieši no bērnu nezināšanas vai neprasmes veikt saimnieciskos darbus. Pirms uzticēt bērniem patstāvīgi darboties ar plīti vai kādu citu sadzīves tehniku, vecākiem kopā ar bērniem to vajadzētu izmēģināt, piemēram, gatavot ēdienu un tikai pēc tam ļaut bērnam rīkoties patstāvīgi virtuvē.

  • Nedrīkst staigāt pa pamestām ēkām un būvlaukumiem!

Bērniem pavadot brīvlaiku pilsētā, aiciniet viņus neizvēlēties par pastaigu un rotaļu vietu pamestas jaunceltnes un ēkas. Tas ir aizliegts un var būt ļoti bīstami, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi iegūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību.

Vecākiem vajadzētu pārrunāt ar bērniem viņu drošības jautājumus, lai bērni nekāptu uz ēku jumtiem, pa ugunsdzēsības kāpnēm un nestaigātu pa pamestām ēkām.

  • Pieaugušie ir jāinformē par to, kur plāno doties un cik ilgi būs prom!

Vecākiem būtu jāpieradina bērni regulāri informēt vecākus, kurp viņi nolēmuši doties, ar ko kopā un cik ilgu laiku būs prom.

Ikvienam vecākam jebkurā laikā būtu jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur pašlaik atrodas un ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns. Tas ir nepieciešams gadījumos, ja ar bērnu ir noticis kāds nelaimes gadījums vai nepieciešama vecāku palīdzība, bet bērns satraukumā nevar uzreiz nosaukt precīzu savu atrašanās vietu.

  • Kā pareizi rīkoties, ja notikusi nelaime un kuros gadījumos jāzvana uz tālruni 112!

Nereti brīžos, kad notikusi kāda nelaime, ne tikai bērni, bet arī pieaugušie apjūk un nezina, kā pareizi jārīkojas un kur  jāzvana, lai saņemtu palīdzību. Pieaugušajiem ir jāpārrunā ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime – jāpārrunā tas, kuros gadījumos ir jāzvana ugunsdzēsējiem glābējiem uz tālruni 112 un kāda informācija jāsniedz piezvanot, kā arī jāpārrunā iespējamā rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons – tad ir jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāizstāsta par notikušo.

Ir svarīgi, lai bērniem tiktu izstāstīts un viņi apzinātos, ka par katru nelaimi ir nekavējoties jāziņo, jo tad vēl ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumus. Bērnam ir jāizskaidro, ka viņam par nelaimes izraisīšanu nedraudēs sods, citādāk kritiskā brīdī bērns domās nevis par to, kā izglābties pašam, bet gan par to, kā izvairīties no gaidāmā soda par nelaimes izraisīšanu.

Vēlams izskaidrot bērnam, ka dažādi aizliegumi un drošības prasības pastāv nevis tāpēc, ka pieaugušie tā grib, bet gan tāpēc, lai nenotiktu nelaimes!

Uzdot jautājumu

Pašvaldības policijas e-pasts nav tieši saistīts ar policijas dežūrdaļu, līdz ar to situācijās, kad nepieciešama steidzama policijas palīdzība zvaniet 110 vai pašvaldības policijai 65421500
* Obligāti aizpildāmie lauki