Tabakas aprites likums nosaka ierobežojumus arī veipošanai
Smēķēšana, tai skaitā veipošana, šobrīd ir aktuāla problēma ne tikai pieaugušo, bet arī nepilngadīgo vidū. Līdzīgi kā parasto cigarešu smēķēšana, arī veipošana, ir gan kaitīga, gan arī aizliegta nepilngadīgu personu vidū.
Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā (Tabakas aprites likums) veipi ir pielīdzināti cigaretēm. Līdz ar to naudas sods nepilngadīgām personām ir paredzēts gan par elektronisko cigarešu un to pildījuma iegādāšanos, gan lietošanu, gan arī glabāšanu. Sodu var izpelnīties pat par atrastu un no zemes paceltu veipu.
Pilngadīgām personām, kuras ir pieķertas pērkot veipus un/vai to šķidrumus un nododot tos lietošanai nepilngadīgām personām, naudas sods ir no 35 līdz 200 eiro. Savukārt vislielākais sods ir paredzēts par tabakas izstrādājumu un veipu pārdošanu nepilngadīgām personām. Fiziskai personai tas svārstās no 280 līdz 350 eiro, bet juridiskai – no 400 līdz 700 eiro.
Veipa lietotājs neieelpo tabakas degšanas produktus, to vietā viņa elpceļos un plaušās nonāk daudz citu vielu, kuru ietekme uz organismu pagaidām nav pietiekami izpētīta. Šis apstāklis padara situāciju vēl nopietnāku, jo veselībai nodarīto kaitējumu pagaidām pat nevar īsti prognozēt – cik liela būs atkarība no šī kaitīgā ieraduma un kādas slimības tas izraisīs.
Veipa šķidrumiem tiek izmantoti dažādi pārtikas aromatizētāji. Nikotīna līmenis tajos var būt atšķirīgs. Šobrīd veipu kaitīgumu saista galvenokārt tieši ar pārtikas piedevām. Aromatizatori, nonākot kuņģī, ir nekaitīgi, savukārt, nonākot plaušās, to tvaiki izraisa neatgriezeniskus bronhiolu bojājumus. Šī iemesla dēļ daudzviet Eiropā aromatizētie šķidrumi jau ir aizliegti.
Pusaudžu vecums, kad bērns kļūst par jaunieti, ir gana sarežģīts. Bieži vien smēķēšana tiek izmantota, lai izrādītos vienaudžu priekšā, pievērstu sev uzmanību. Diemžēl šajā brīdī reti kurš saprot, kādām briesmām viņš sevi pakļauj.
Ņemot vērā visu iepriekš minēto, Daugavpils pilsētas pašvaldības policija aicina vecākus pārrunāt ar saviem bērniem smēķēšanas un veipošanas kaitīgumu, kā arī norāda, ka viens no labākajiem audzināšanas veidiem ir personīgais piemērs. Jo agrāk bērni sapratīs, ka veipošana nav nekas labs un var sabojāt viņiem dzīvi, jo labāks būs rezultāts.
Pašvaldības policijas darbinieki, pildot dienesta pienākumus, bieži vien konstatē nepilngadīgo personu pārkāpumus, kas saistīti ar tabakas izstrādājumiem. Notikuma vietā nepilngadīgajam tiek izskaidrota pārkāpuma būtība un smēķēšanas kaitīgums. Tāpat tiek savākti un noformēti administratīvā likumpārkāpuma lietvedības materiāli.
Visi administratīvie pārkāpuma procesi, kuri ir saistīti ar nepilngadīgo personu smēķēšanu, tabakas izstrādājumu glabāšanu un iegādāšanos tiek nodoti Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Administratīvajai komisijai tālāko procesuālo darbību veikšanai un gala lēmuma pieņemšanai.
Sekas par pārkāpuma izdarīšanu neaprobežojas ar naudas sodu. Visa informācija par personu, kura izdarīja likumpārkāpumu, tiek ievadīta datu bāzē Informācijas centrā. Šī informācija raksturo personu un var radīt ierobežojumus turpmāk – karjeras izvēlē, profesionālā izaugsmē.
Lai mazinātu nepilngadīgo personu likumpārkāpumus, Pašvaldības policijas darbinieki regulāri tiekas ar skolēniem izglītības iestādēs, stāsta par likumpārkāpumiem, draudošo atbildību un sekām. Sadarbības ietvaros arī skolēni viesojas Pašvaldības policijā, kur viņiem tiek stāstīts par policijas darbu, kārtību un noteikumiem, kuri jāievēro, kā arī par administratīvo atbildību.
Savstarpējās sadarbības ietvaros Pašvaldības policijas darbinieki veic arī profilaktiskos pasākumus izglītības iestādēs, piesaistot Valsts Ieņēmuma dienesta muitas pārvaldes kinoloģijas daļas darbiniekus ar speciāli apmācītiem suņiem, kuri palīdz atrast tabakas izstrādājumus, elektroniskās cigaretes un to pildījumu.
Veicot profilaktiskos pasākumus, Pašvaldības policijas amatpersonas patrulē arī jaunieši pulcēšanās vietās un pārbauda tirdzniecības vietas, kur tiek tirgoti tabakas izstrādājumi. Ir konstatēti vairāki gadījumi, kad pilngadīgas personas nodevušas tabakas izstrādājumus nepilngadīgām personām, par ko tikušas sodītas.
Likums paredz atbildību visām personām, kuras pārkāpj tabakas aprites noteikumus. Vecākus, kuri atļāvuši bērniem smēķēt vai pirkuši viņiem tabakas izstrādājumus, var saukt pie administratīvās atbildības par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Sods par šādu pārkāpumu ir līdz pat 210 eiro.